Kariérové centrum IPVZ pomáhá integrovat zahraniční zdravotníky
do českého zdravotnictví

Kariérové centrum

Kariérové centrum je nově vznikající a dynamicky se rozvíjející projekt přímo podřízený Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví organizuje od roku 1953 specializační a celoživotní vzdělávání lékařů, farmaceutů, zubních lékařů a vybraných nelékařských zdravotnických profesí. Institut zároveň zajišťuje atestační nebo závěrečné zkoušky.

Významnou roli sehrává Institut také v celoživotním vzdělávání, které zajišťuje formou kurzů, seminářů, workshopů a odborných stáží. Cílem Institutu je neustálý rozvoj a ambice i do budoucna být moderním centrem kvalitního odborného a specializovaného vzdělávání ve zdravotnictví a zároveň jako přímo řízená organizace Ministerstva zdravotnictví ČR systematicky realizovat státní politiku v této oblasti.

Návštěva ukrajinského velvyslance J.E. Jevhena Perebyjnise kurzu českého jazyka v IPVZ.

Setkání s evropskými velvyslanci a účastníky aprobační zkoušky v IPVZ.

Setkání s představiteli WHO v rámci týdne WHO v ČR.

Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví již dva roky významně pomáhá zahraničním zdravotníkům s jejich adaptací a zapojením do českého zdravotnictví. Od ledna letošního roku proto bylo díky finanční podpoře Světové zdravotnické organizace (WHO) zřízeno Kariérové centrum IPVZ. Jeho cílem je koncepční a systematické poradenství a pomoc přicházejícím zahraničním zdravotníkům s orientací v českém prostředí, ve zdravotnickém systému, jazyková příprava a propojování se zaměstnavateli z řad zdravotnických zařízení. K tématu integrace zahraničních zdravotníků do českého zdravotnictví proběhla dne 30. 5. v Kongresovém sále Johanna Gregora Mendela v Hotelu ILF konference s mezinárodní účastí.

Činnost Kariérového centra IPVZ navázala na samostatně organizované jazykové kurzy češtiny zaměřené na zdravotnickou terminologii pořádané již od května 2022. Absolventi těchto kurzů díky nim významně zvýšili své šance na úspěšné složení aprobační zkoušky, která je nutná k výkonu zdravotnické profese, pokud bylo odborného vzdělání dosaženo v jiném než členském státě EU.

Jednou z prvních aktivit Kariérového centra IPVZ v letošním roce bylo setkávání se zahraničními zdravotníky po celé ČR v rámci jednodenních akcí. Ty byly uspořádány v 10 městech a účastnilo se jich celkem více než 360 zahraničních zdravotníků se zájmem pracovat v českém zdravotnictví. Cílem setkání byla prezentace nového kariérového centra zaměřeného na poradenství pro zahraniční zdravotníky od A do Z. Stěžejními tématy během setkání byly vždy možnosti nostrifikace vzdělání, průběh aprobace, možnosti zaměstnání v oboru a celkový přehled o situaci v českém zdravotnictví.

Vyvrcholením jarních setkávání byla dnešní konference na téma „Integrace cizinců v českém zdravotnictví“ pořádaná za finanční podpory WHO. Konference byla určena zástupcům zdravotnických zařízení, která mají zájem spolupracovat se zdravotníky ze zahraničí. Akce se společně s ředitelkou IPVZ MUDr. Irenou Maříkovou, MBA a náměstkyní ředitelky pro vzdělávání Mgr. Soňou Hrdličkovou účastnila i Zsofia Pusztai, vedoucí kanceláře WHO v ČR a Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu uprchlické situace v ČR.

„Projekt Kariérového centra navazuje na předcházející projekty, především jazykových kurzů češtiny nebo multikulturního tréninku komunikace podporujícího zvládání situací vzniklých odlišnostmi jednotlivých kultur při poskytování zdravotní péče. Institut se díky těmto projektům zařadil mezi poskytovatele služeb s globálním přesahem,“ uvedla Irena Maříková, ředitelka Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Vedoucí kanceláře WHO v ČR Zsofia Pusztai zhodnotila vznik Kariérového centra IPVZ jako ukázku nejen skvělé spolupráce mezi WHO, IPVZ a UNICEF ale zároveň jako ukázku efektivní podpory zahraničních zdravotníků v ČR. Dodala také, že integrace není pouze o překonávání jazykových bariér či o orientaci v administrativních procesech a překážkách, ale i o vytvoření příznivého prostředí, a proto je potřeba spolupracovat a využívat společných zdrojů a znalostí, aby bylo dosaženo cíle. Proto na závěr svého vystoupení připomněla závazek WHO pokračovat v důležitých iniciativách i ve spolupráci s UNICEF díky čemuž je možné vybudovat systém zdravotní péče, který bude inkluzivní, spravedlivý a hlavně odolný.

Snaha o integraci zahraničních zdravotníků, zejména z Ukrajiny, byla součástí řešení uprchlické krize od jejího samého začátku a jde v podstatě o základ spolupráce s Ministerstvem zdravotnictví, zhodnotila na úvod svého příspěvku Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu uprchlické situace v ČR. Dodala také, že vzhledem k nedostatku zdravotníků v ČR hrají ukrajinští zdravotníci významnou roli, protože mohou vystupovat jako mediátoři propojující české zdravotnictví s komunitami cizinců, neboť často pracují po boku s českými lékaři případně se již někteří stali samostatně pracujícími lékaři, a to právě díky úzkému partnerství s IPVZ. Z pohledu UNICEF je založení Kariérového centra IPVZ strategickým rozhodnutím, které může do budoucna velmi pomoci s institucionalizací veškerého úsilí
a pomůže samotné integraci.

„Kariérové centrum IPVZ umí vyřizovat veškeré požadavky a záležitosti plně elektronicky, ale disponuje i fyzickým kontaktním centrem, kde je možné většinu záležitostí vyřídit osobně, protože i když žijeme v online době, tak možnost osobního kontaktu stále vnímáme jako potřebnou a pro některé lidi může být taková možnost jistě příjemnější,“ doplnila Soňa Hrdličková, náměstkyně ředitelky IPVZ pro vzdělávání.

V průběhu konference vystoupili i další odborníci s konkrétními tématy zaměřenými na informování zástupců zaměstnavatelů. Byli jimi například za IPVZ a 1. Lékařskou fakultu UK PhDr. Miroslav Barták, Ph.D. Ten ve svém příspěvku komplexně informoval o možnostech integrace zahraničních zdravotníků na trhu práce v České republice, dále Ing. Anna Kobilková z oddělení lékařských povolání Ministerstva zdravotnictví, která představila možnosti akreditace pro aprobační zkoušky, PhDr. Jiří Kvasnička z vízového odboru Ministerstva zahraničních věcí mluvil o problematice příjmu žádostí a vydávání víz v rámci ekonomické migrace a Mgr. Michaela Vandová, vedoucí oddělení pobytu cizinců Ministerstva vnitra zhodnotila praktické aspekty aplikace tzv. Lex Ukrajina. Závěr dopolední části patřil dvěma lékařkám z Ukrajiny, které mluvily o zkušenostech z praxe. V odpolední části probíhal program zaměřený například na adaptaci ukrajinských uprchlíků v oblasti zdravotnictví nebo Program psychologické podpory pro lékaře.

Konference se účastnilo téměř 50 zástupců zdravotnických zařízení z ČR.

Čím se zbývá kariérové centrum?

Lékaři, stomatologové, farmaceuti a obecně zdravotnický personál ze zahraničí má v Česku potenciál uplatnit se. Odborníci, specialisté a kvalifikovaní zaměstnanci mají kariérní perspektivu. K naplnění své kariéry v Česku je však nutné splnit podmínky a orientovat se v silně regulovaném zdravotnickém odvětví.

Kariérové centrum vzniklo za účelem usnadnění přístupu k práci pro zdravotnické pracovníky, kteří získali zdravotnické vzdělání v zemích mimo Evropskou unii. Naše centrum pomáhá usnadnit klikatou cestu pro osoby pracující ve zdravotnictví, kteří se rozhodli přesunout se za prací a novým životem do České republiky. Prostřednictvím našeho centra se můžete dozvědět o celém průběhu relokace počínaje vstupem na území, přes složení aprobační zkoušky, až po podpis smlouvy s potencionálním zaměstnavatelem.

Kariérové centrum funguje za finanční podpory Světové zdravotnické organizace (WHO).

Kdo se na nás může obrátit?

Naše asistence je určená všem zájemcům o zaměstnání ve zdravotnictví v České republice, kteří ve své domovské zemi dostali diplom v následujících oborech:

  • lékař
  • zubní lékař
  • farmaceut

Informace pro uchazeče, kteří se svou kvalifikací řadí mezi další nelékařské zdravotnické profese můžete najít zde: https://www.nconzo.cz/cs/.

Proč si vybrat zrovna Českou republiku?

Česká republika se běžně umisťuje mezi nejlepšími místy pro život v indexech kvality života a podobných průzkumech, které, vycházejí pravidelně a opakují to, co její obyvatelé již vědí: v Česku se žije dobře.

Platy lékařů ve státních zařízeních začínají na částce 41380 Kč (1600 Eur) dle platných tabulek. Průměrný plat lékaře se potom dle Českého statistického úřadu pohybuje v rozmezí od 70000 Kč do 80000 Kč (2800 EUR – 3200 EUR) za měsíc.

Zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/mzdy-ve-zdravotnictvi-20122021.

Více informací o platech lékařů v České republice najdete zde: https://mladilekari.cz/2024/01/01/platy-lekaru-v-roce-2024.

Podmínky získání zaměstnání v ČR

Základní podmínkou pro možnost vykonávat povolání lékaře, zubního lékaře nebo farmaceuta na území České republiky je složení aprobační zkoušky v jednom z členských států Evropské unie.

Další podmínkou je získat povolení k dlouhodobému pobytu, což je pobytové oprávnění určené pro občany třetích zemí, kteří chtějí na území České republiky za určitým účelem pobývat déle než jeden rok. Získat povolení k zaměstnání spolu s platným oprávněním k pobytu, zaměstnaneckou kartu nebo modrou kartu je možné pouze pro konkrétní pracovní místo u konkrétního zaměstnavatele.

Více informaci zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/postup-cizince

Uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání v České republice

V případě cizího zdravotnického pracovníka, je nutné také získat rozhodnutí o uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, které vydává Ministerstvo zdravotnictví ČR a to: – na dobu určitou maximálně na 1 rok na základě pozvání zdravotnického zařízení v ČR k nabývání odborných znalostí nebo praktických zkušeností, – na dobu neurčitou na základě úspěšného složení aprobační zkoušky.

Více informací najdete zde: https://www.mzcr.cz/uznani-zpusobilosti-k-vykonu-zdravotnickeho-povolani/

Nostrifikace diplomu

Tzv. „nostrifikace“ je proces uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace jako rovnocenného s vysokoškolským vzděláním získaným v České republice. Uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace je prvním krkem, který je potřeba udělat pro získání uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání v Česku.

Více informací zde: https://www.msmt.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi/nostrifikace

Aprobační zkouška

Aprobační zkoušku musí vykonat každý lékař, zubní lékař nebo farmaceut, který získal vzdělání mimo Evropskou unii (EU) a chce vykonávat povolání lékaře, zubního lékaře nebo farmaceuta na území České republiky nebo v některém z členských států EU.

Aprobační zkouška podle ustanovení § 85b zákona č. 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů a podle vyhlášky č. 189/2009 Sb. ověřuje teoretické vědomosti, znalost systému zdravotnictví v České republice a schopnost odborně se vyjadřovat v českém jazyce v rozsahu nezbytně nutném k výkonu zdravotnického povolání. Na úspěšně vykonanou aprobační zkoušku je vázáno uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání na území České republiky na dobu neurčitou.

Podrobné informace o aprobační zkoušce v českém jazyce najdete na adrese https://www.ipvz.cz/lekari-zubni-lekari-farmaceuti/aprobacni-zkousky/zakladni-informace-o-aprobacnich-zkouskach. Přípravné kurzy před aprobačními zkouškami: https://www.ipvz.cz/lekari-zubni-lekari-farmaceuti/aprobacni-zkousky/pripravne-kurzy-pred-aprobacni-zkouskou

Kurzy českého jazyka

Před příjezdem do České republiky je nezbytně nutné, aby měl cizinec dobrou znalost českého jazyka. V souladu s novelou zákona č. 95/2004 Sb., probíhá od 1.7.2017 celá aprobační zkouška pouze v českém jazyce. Aprobační zkoušku musí vykonat každý lékař, zubní lékař nebo farmaceut, který získal vzdělání mimo Evropskou unii (EU) a chce vykonávat povolání lékaře, zubního lékaře nebo farmaceuta na území České republiky nebo v některém z členských států EU.

Vzdělávací centrum si pro zdravotnické pracovníky ze třetích zemí připravilo intenzivní kurzy českého jazyka. K dispozici jsou kurzy pro jazykové úrovně A1 – začátečníci až B2 – pokročilí. Kurzy jsou určeny pro zdravotnické pracovníky, kteří se ucházejí o práci ve zdravotnictví v ČR a potřebují se zdokonalit v českém jazyce. Kurzy jsou realizovány online pod vedením rodilých mluvčích. Náplní je nejenom gramatika českého jazyka, ale i zdravotnická terminologie. Výuka probíhá v menších skupinách. Účastníkům jsou poskytnuty výukové materiály.
Převážná část nákladů na kurzy je hrazena organizací UNICEF, proto je možné účastnit se jednotlivých modulů za téměř symbolický poplatek 1000 Kč.

Přihlašování na kurzy zde: https://www.ipvz.cz/vzdelavaci-akce/2400

Rodina

V rámci sladění rodinného a pracovního života je samozřejmostí relokace celé rodiny, kterou zpravidla tvoří manžel/ka a nezaopatřené děti.
Možnosti vstupu na územ pro rodinné příslušníky občanů třetích zemí najdete zde: https://www.mvcr.cz/clanek/obcane-tretich-zemi-dlouhodoby-pobyt.aspx?q=Y2hudW09Nw%3D%3D

Vstup a pobyt na území České republiky

Pobyt občanů třetích zemí podléhá vízové povinnosti, pokud se nejedná o občany státu uvedených na seznamu třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou osvobozeni od vízové povinnosti viz zde:
https://mzv.gov.cz/jnp/cz/informace_pro_cizince/kratkodobe_vizum/seznam_statu_jejichz_obcane_nepodlehaji/index.html

Za občany z třetích zemí považujeme občany ze zemí mimo EU, EHP a Švýcarsko. Na rozdíl od občanů EU a jejich rodinných příslušníků jim legislativa neposkytuje žádné přednostní postavení. Pro překročení hraniče České republiky je pro občany třetích zemí (tj. občany pocházející ze zemí mimo EU) nutné splnit následující podmínky:

  • být držitelem platného cestovního pasu.
  • být držitele krátkodobého schengenského víza, pokud je požadováno.
  • nebo být držitelem platného povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu či platného dlouhodobého víza.
  • zdůvodnit účel a podmínky pobytu na území ČR.
  • mít zajištěny dostatečné finanční prostředky pro obživu.

Podrobné informace najdete zde:
https://www.mvcr.cz/clanek/prijezd-do-cr-povinnosti-a-delka-pobytu.aspx

Pokud už jste na území České republiky, máte platný pobyt a chcete se vrátit ke své původní profesi a práci ve zdravotnictví, rádi vám poradíme, kde začít.

Naše úspěchy

Institut postgraduálního vzdělávání v roce 2024 organizuje další sérii kurzů českého jazyka pro zdravotnické pracovníky ze zahraničí. Tyto kurzy jsou velmi oblíbené a za svoji existenci od druhé poloviny roku 2022 těmito kurzy prošlo již více než 400 zdravotnických pracovníků. Velká část z nich se po absolvování všech úrovní dále posouvá ke složení aprobační zkoušky. Přesto, že proces výuky českého jazyka, povinná praxe pod dohledem a samotná příprava na aprobační zkoušku jsou časově náročné, evidujeme již desítky úspěšných absolventů našich kurzů. Tito úspěšní absolventi již mohou vykonávat své povolání na území České republiky.

Partneři kariérního centra

Kariérové centrum
Kariérové centrum
Kariérové centrum